הזירה ההורית כמחבלת בזוגיות- כך תשמרו על הזוגיות ותטפחו את הילדים

הם בשר מבשרנו, הראשונים בליבנו. אנחנו מקדישים להם את מירב תשומת ליבנו ואהבתנו ונעשה הכל על מנת שיהיו מאושרים ויגדלו להיות מבוגרים מוצלחים ושלמים עם עצמם. אך מה קורה כאשר אובדת לנו קצת הדרך ואנחנו שוכחים להשקיע זה בזו ובזוגיות החשובה לא פחות?

הזוגיות שלנו היא אחד האלמנטים המרכזיים בחשיבותם הן עבורנו והן כהורים והיא הבסיס לבניית משפחה מאושרת ומתפקדת. יתרה מכך, הורים רבים אינם מודעים לחשיבות הקשר הזוגי והיחסים בניהם ומידת השפעתם על הילדים ועל דפוסי היחסים שיפתחו כבוגרים במהלך כל חייהם.

זה מתחיל בשניים

הורות וזוגיות הם שני תחומים אשר השפעת הגומלין ביניהם איננה מוטלת בספק.
אך מה קדם למה? לפני הכל, עוד בטרם אנחנו הופכים לצמד “אמאבא”, אנחנו זוג.  זוגיות מבוססת, מכבדת, אשר מעניקה מקום לרצונות של בן הזוג השני, לצד חוסר ההסכמה שיש לעיתים לכולנו, היא הבסיס למארג העדין והמורכב הנקרא משפחה.  כאשר אנחנו דואגים לעצמנו בזוגיות ומוצאים את המרחב הזוגי הייחודי לנו, אנו מספקים מסגרת יציבה למשפחה.

מרחב אישי לצד מרחב זוגי ומשפחתי

אין הורה שלא מבין כי ילדיו זקוקים להמון תשומת לב ולפניות רגשית גבוהה.
אך מה לגבינו? האם אתה חש שכאשר אתה חוזר מהעבודה, נרגש לשתף את זוגתך בחוויות מיומך, היא אינה פנויה לשמוע אותם? האם קרה לך שהשתתפת בפגישת עבודה מעניינת ולא יכולת לחכות לרגע שתספרי לו ואז גילית כי הוא טרוד עם ארוחת ערב לילדים? כל אדם באשר הוא, זקוק למרחב אישי על מנת לקחת חלק במרחב הזוגי והמשפחתי. או במילים פשוטות: על מנת להעניק לילדנו את תשומת הלב לה הם זכאים וזקוקים, חשוב שנמצא את המקום גם לעצמנו. כאשר הפניות הרגשית שלנו נפגעת, תפגע גם הפניות לילדינו.

גם לריב צריך לדעת

מריבות, בואו נדבר עליהן רגע. אין זוג שלא רב, כן, גם הזוגות האלו שנראים “מושלמים”. חיכוכים וחילוקי דעות הם דבר טבעי בכל מערכת יחסים, פשוט מכיוון שאנחנו זוג, לא שני אנשים זהים.  החוכמה  היא היכולת לזהות נושאים בעייתיים אשר עולים שוב ושוב בוויכוחים, לנהל מריבה בצורה מכבדת ובמטרה למצוא להם פתרון. נסו לנהל דיון מבלי להאשים או לחנך, שקפו לצד השני מה אתם מרגישים וכיצד הוא יכול לסייע, השתדלו לשמור על טון נעים ומכבד. זכרו כי ילדיכם עדים למריבות פעמים רבות, והשתדלו להוות דוגמא טובה.

היו מודל לחיקוי

מינקות ועד בגרות אנחנו מהווים מודל לחיקוי עבור ילדינו. החל מרכישת שפה וכלה בדפוסי התנהגות, תפישה ויכולת רגשית. ילדים קולטים מידע רב ולרוב אין בידם את היכולת לסנן ולברור את ההתנהגויות שהם בוחרים לאמץ. ילדינו הם המראה שלנו ולכן דפוסי תקשורת שליליים ותוקפניים, או לחילופין אמפתיים ומכבדים, ישתקפו בהתנהגות שלהם וכן בתקשורת הבינאישית שלהם כבוגרים. היו ערים לכך, כבדו את עצמכם ואת בן הזוג ושמשו להם כמודל חיקוי ראוי.

פיתוח מערכות יחסים חיוביות למשפחה בריאה ומאושרת

נעים להכיר, אני מירי אביב, מטפלת ויועצת זוגית. אני עוסקת בגישור ואימון אישי ומשפחתי. בנוסף, אני מטפלת בחרדות ודיכאון, פרחי בך, ניהול כלכלת המשפחה והדרכת הורים.

מערכת היחסים הזוגית וההורית משפיעה על ילדינו בהווה ואף מעצבת ובונה תפישות עצמי ובחירות זוגיות בהמשך. היא יכולה להיות מקום פגיע ורגיש אך גם המקום לצמוח יחד, ללמוד זה מזה ולבנות חיים משותפים מלאים באהבה ופרגון הן עבורנו והן עבור הילדים.

אני מאמינה כי זוגיות בריאה ויציבה היא לא פנטזיה אלא מטרה ישימה וברת השגה , בואו לשוחח איתי ולמצוא את הדרך לזוגיות חזקה ומשפחה בצמיחה.

סגירת תפריט

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים